„Nehýbejte se“, aneb pohyb v nehybnosti!

Naše tělo obvykle jedná „synchronně“, to znamená, že pakliže se jedna těla část pohybuje libovolným směrem, má tělo jako celek „přirozené“ tendence tento pohyb následovat. Tomuto stavu říkáme „dvojité těžiště“ (double heavy) a snažíme se mu maximálně vyhnout. Odtud naše hlavní motto a heslo: „Don’t move“ ( čínsky: Bu Dong), neboli „Nehýbat se“.

V následujícím videu je zdánlivě jednoduchý pohyb, který ovšem činí studentům velké potíže zvládnout. V této formě se navíc, kromě již popsaného principu, přidává asynchronicita pohybu rukou, ruce nepracují ve stejném rytmu.

K čemu je to všechno dobré? Pomiňme bojové aspekty tohoto principu (příliš dlouhé povídání přesahující rámec tohoto článku) a zaměřme se na zdravotní a pohybovou stránku. Procvičování sestav a základních drilů a dodržováním výše uvedených principů se výrazně zvyšuje kognitivita a flexibilta těla cvičence.
Snižuje se riziko pádů a úrazů z „nešikovnosti“ zvyšuje se tělesná síla, neboť tělo pracuje efektivněji.

Jednoduše: vaše tělo a váš mozek budou plně a funkčně spolupracovat (věřte, že je to tak málokdy:-) ) a vy si budete plně uvědomovat práci svého těla! 😉

Máte pocit, že své tělo ne úplně skvělě ovládáte a chcete to změnit? Začněte cvičit Practical Method Taiji, zkuste si úvodní hodinu zdarma (každé pondělí  18-19 hod, ZŠ Perunova.)  😉


Uveřejněno

v

od

Značky: