Close

Taiji Practical Method

Je mnoho druhů Taiji (Tajči, Taichi). Taiji můžeme dělit na styly dle rodin, v nichž bylo vytvořeno a předáváno (styly Chen, Yang, Sun a Wu). V poslední době ho můžeme rozdělit i dle účelu cvičení. Sportovní Taiji se cvičí zejména s důrazem na akrobatické výkony, zdravotní Taiji praktikují lidé zejména kvůli jeho nespornému pozitivnímu vlivu na zdraví člověka. Sportovní i zdravotní forma většinou zcela opustily základy Taiji (zdravotní forma navíc v mnoha případech degeneruje v sektářství). Taiji bylo vytvořeno a historicky vždy cvičeno jako bojové umění. Za popularizací Taiji stojí fakt, že si obyčejní lidé všimli dlouhověkosti a zdraví mistrů bojových umění. Za povšimnutí stojí také to, že skutečně uznávání mistři posledních generací (co se bojové dovednosti týče), řekněme 20. a 21. století, ve svých pamětech vzpomínají, jak začali se cvičením bojových umění kvůli zdraví a nikoliv proto, aby se naučili bojovat.

Původ systému Taiji Practical Method – Taiji Shi Yong Quan Fa je ve stylu rodiny Chen. Styl rodiny Chen je všeobecně považován za nejstarší styl Taiji, od kterého je většina dalších stylů odvozena (většinou kombinací s dalším stylem Gong Fu (Kung Fu). Existuje mnoho legend a mýtů o jakémsi Chan San Fengovi, který Taiji vymyslel, ale jeho postava nebyla zatím ani historicky potvrzena.

Practical Method nebyl „vytvořen“, jedná se vlastně o návrat ke kořenům Taiji jakožto kompletního fyzického systému pro život. Obsahuje bojový charakter umění a jako vedlejší efekt zlepšuje zdraví. „Znovuobjevitelem“ Practical Method je Mistr Hong Junsheng, dlouholetý žák Mistra Chen Fake (legendární Mistr rodiny Chen, který jako první začal učit toto bojové umění v Pekingu). Mistr Hong Junsheng jako první použil název Shi Yong Quan Fa („Ší Jong Čchuan Fá“) k označení své verze formy Taiji. „Magický prst“, jak byl také přezdíván, stanovil jasné zásady a jednoduchá pravidla pro cvičení Taiji, což umožnilo rychlejší a kvalitnější výuku studentů. Jeho žáci začali rychle vyhrávat turnaje v Tui shou (sportovní forma zápasu Taiji) jak na oblastní, tak na čínské celostátní úrovni.

HJS_old_01

Velmistr Hong Junsheng

V současnosti je mezinárodním představitelem Practical Method Mistr Chen Zhonghua. Mistr Chen byl uznán rodinou Hong jako mezinarodní dědic standardu Practical Method a má povolení ji vyučovat po celém světě. V rámci rozvoje a popularizace tohoto cvičení vybudoval horské centrum pro studia Taiji v Číně ve věčně zelených horách Daqingshan. V České republice je hlavním zástupcem Pavel Codl, osobní žák Mistra Chen Zhonghua.

PC_disciple_small

Mistr Chen Zhonghua a jeho osobní žák Pavel Codl

Příhlásit se na úvodní kurz

 

Kam dál