Co je to Čchi kung (QiGong)? Jak si vybrat správnou školu/kurz? Jaký by měl být učitel? Odpovědi na tyto otázky najdete v následujícím článku.
QiGong, Chi Kung nebo také hezky česky Čchi kung je zastřešující termín pro mnoho škol a směrů tělesného cvičení pocházejícho z Číny. Termín Čchi kung je poměrně nový, zavedla ho čínská vláda ve 20.století jako souhrnný název pro podobná cvičení. Cvičení samotné je ovšem prastaré.
První zmínky o tomto typu cvičení jsou datovány kolem 2000 př. n.l. Škol a směrů Čchi kung je nepřeberné množství, odhaduje se, že existuje přes 10 000 různých druhů. Autor článku postupně cvičil 3 školy Čchi kung (8 kusů brokátu, QiGong 5 Elementů a Hun Yuan Qigong) během celkem 20 let.
Cvičení Čchi kung můžeme rozdělit do tří základních směrů: zdravotní, bojový a spirituální.
Cíle zdravotního Čchi kung jsou celkem jasné – zdraví. Bojový Čchi kung, nebo spíše pro bojová umění, je zaměřený na posílení celého těla s návazností na bojové umění (většinou se systémy prolínají a sdílejí podobné principy). Ale neobsahuje bojové techniky, je to spíše “posilovna”. Spirituální je pak zaměřený na duchovní rozvoj. Většina cvičení Čchi kung obsahuje všechny tyto tři aspekty namíchané v různém poměru a dle toho je celé cvičení definováno.
Čchi kung je skvělý cvičební systém pro mysl, tělo i ducha!
Vybírejte chytře!
Aha, tak cvičení se mi celkem líbí, ale jak začít, když jsem laik? Bohužel není úplně jednoduché se ve směrech a školách zorientovat. Tituly jako “Velmistr”, “Mistr” nebo “Sifu” nejsou nijak chráněny, a tak si je na web může napsat kdokoli a otevřít si školu Čchi kung. Rozhlédněte se po svém okolí, pátrejte na internetu, najděte si pro vás dostupné školy. Nejen místně, ale i časově! Není asi horší způsob, než se přihlásit, jít na první hodinu, pak dvě vynechat a pak zase přijít. Důležitá je pravidelnost cvičení. Cvičíte pro sebe!
Máte vybrané alespoň dvě tři školy? Hurá, jdeme se podívat na první hodinu. Každá solidní škola by vám měla umožnit návštěvu první hodiny zdarma. Navštivte všechny vybrané školy. Zjistěte, co má učitel za sebou. Jaká školení, kde a od koho se učil (certifikát z víkendového školení nezaručuje super kvalitu!), jak dlouho se cvičení věnuje. Kolik aktivit vyučuje a provozuje. Učí 5 bojových umění, Yogu, QiGong, Reiki a hru na kytaru? Tak to asi nebude ten pravý. Hledejte odborníka a profíka na daný obor. 😉
Dobře pozorujte!
Sledujte, jaká je atmosféra na cvičení. Jak učitel reaguje na dotazy žáků. Zodpoví je? Je to vševěd, jehož cvičení je nejlepší na světě, a všichni ostatní cvičí špatně? Udějte si malý seznam +/- u každé navštívené školy/kurzu. Upřímně si odpovězte, proč chcete cvičit Čchi kung (zdraví, filozofie apod), a porovnejte, zda škola splňuje vaše nároky a umožní vám dosažení cíle. Jakmile vyberete školu, soustřeďte se na styl této školy, zpočátku není dobré měnit školy. Prohlubte nejprve své dovednosti.
Každý žijeme jiný život, každý má jiné predispozice a obtíže, s nimiž se musí vyrovnat. Čas, který věnujete cvičení, by měl být plně využitý a cvičení by mělo splňovat hlavně vaše nároky a očekávání. Přeji hodně štěstí při výběru, nechť je vaše první škola i tou poslední! 😉
Vše dobré přeje
Pavel Codl